Poprvé v posilovně
„Někdy jindy“ není den v týdnu!
Určitě znáte ten pocit, že se jedno ráno probudíte, podíváte se do zrcadla a řeknete si sami pro sebe, že musíte něco se sebou udělat. Jenže co?
Velmi často jistě slýcháváte ve svém okolí argumenty, že se blíží doba plavek či zase naopak povánoční svátky daly zápřah tukovým buňkám nebo že s přibývajícím věkem jde se udržovat čím dál hůř. Je vlastně jedno, jaké je období. Přejete si přece vypadat dobře celoročně, ne?
Nejtěžší cvik na světě je zvednout se z gauče a začít. Nejdůležitější je se odhodlat a prostě to zkusit. Udělat tento krok, je vlastně to nejnáročnější, co vás čeká. :-) Ostatní už jde opravdu samo.
I ten největší strom byl kdysi jen semínkem v zemi. Všichni, na kterých se vám jejich těla líbí, museli někdy začít s ním pracovat, starat se o něj a nenechat ho bez pohybu. Udržování ve formě není bez snahy a úsilí.
Můžeš mít výsledky nebo výmluvy, nemůžeš mít obojí. Podstatné je si uvědomit, co od toho očekávám. Chci zhubnout, zpevnit tělo nebo začít rýsovat svaly? Podle toho se dá sestavit plán cvičení. Nejideálnější pro začátek je chodit cvičit 3x v týdnu a jeden den věnovat aerobnímu cvičení. Doporučujeme zakoupit permanentku, protože pokud budete chodit častěji, tak je to určitě výhodnější, než si platit jednorázové vstupy. Navíc věřte, že když budete vědět, že jste si zaplatili permanentku, tak vás to donutí do té posilovny jít, i když se vám nebude chtít.
Pro začátečníky je někdy stresující jít poprvé do fitnesscentra a to především pro ženy. Tím více, pokud máte vysokou nadváhu atd. Máte pocit, že se nebudete v posilovně cítit dobře a všichni si vás budou prohlížet. Největší hloupost je se domnívat, že nejdřív musím zhubnout a pak teprve můžu začít chodit do posilovny! Věřte, že vás lidé hodnotit nebudou. Maximálně se podívají, kdo nový přišel, ale dál si vás už všímat nebudou. Každý má se svým tréninkem dost svých starostí.
Není to o dokonalosti. Je to o úsilí. A když budeš usilovat každý den, to je to místo, kde začíná proměna. Poprvé je potřeba zorientovat se v posilovně. Buď požádáte jiného zkušenějšího cvičence o radu nebo zavoláte nám a my vám rádi v začátcích pomůžeme. Doporučujeme jít s kamarádem, kamarádkou. Ve dvou se to přece jenom lépe táhne.
Nejdříve se vás všichni budou ptát, proč to děláte. Pak budou chtít vědět, jak jste to udělali. Pokud jste úplný začátečník a máte ochablé svaly, je nutné začínat postupně, aby si začaly zvykat. Vždy začínejte trénink zahřátím. Ideální je 5–10 minut na rotopedu, běžícím páse nebo veslovacím trenažéru. Záleží jen na vás, co je vám nejpříjemnější. Někdo třeba přijíždí na kole, pak zahřání nebude již nutné, protože tělo je připravené na další pohyb.
Dále následuje protažení svalů. To je velmi důležitá část z důvodu prevence proti poranění. Poté přichází již vlastní cvičení. Ideální je rozdělit jednotlivé svalové partie na dny. Pamatujte, že sval potřebuje delší dobu k rekonvalescenci – až 72 hodin, tudíž častější zatížení spíše ublíží. To znamená, že např. v pondělí budete cvičit nohy a záda, ve středu prsní svaly a bicepsy a v pátek ramena a tricepsy. Do toho přidat vždy krátké cvičení na břišní svaly. První dva týdny se vám to bude zdát těžké, kdy třetí den po cvičení ucítíte bolest procvičovaných svalů. Uvidíte, že si velmi rychle tělo zvykne a po měsíci při správném cvičení uvidíte patrné změny. Ideální je zařadit 1 hodinu týdně pro aerobní aktivity (kolo, brusle, běh…)
Spousta lidí dělá chybu v tom, že se domnívají, že si například zaběhají 40 minut, tím si zahřejí tělo a poté pokračují třeba v posilování břišních svalů. To je chyba! Lidské tělo při aerobním tréninku nepálí tělesný tuk, jak se sportovci mylně domnívají, ale tělo využívá pro samotný výkon energii, která vám proudí v krvi. Jakmile se aerobní trénink přehoupne nad 30 minut, energie dochází a tělo si začíná brát energii z rezerv, které jsou uloženy ve svalech - svalový glykogen. Proto většina běžců je šlachovitých nebo už jste někdy viděli nabušeného maratonce? :-) Velmi důležitým aspektem posilovacího tréninku je zvýšení hladiny bazálního metabolismu po něm, které se udržuje různě dlouhou dobu, a to až 48 hodin - to žádný aerobní trénink nedokáže. A právě tento bazální metabolismus je hrazen z tukových zásob, takže ještě přetrvává, kdy již relaxujete nebo spíte.
A na co nezapomenout? Pevnou obuv, pohodlné oblečení, láhev s pitím, ručník, který slouží nejen pro utírání potu, ale i k ochraně strojů a třeba i cvičební rukavice. Přece jen chrání před mozoly a také před potem cvičenců, kteří čínku drželi před vámi.
Volbou nevhodných cviků a jejich nesprávným prováděním si můžete velmi lehce přivodit různé bolesti a jiné zdravotní neduhy. Je proto třeba dbát na správnou techniku prováděných cviků a nebát se zeptat zkušenějších lidí.
Průběžně vás budeme v aktualitách informovat o věcech spojených s kulturistikou, kondičním cvičením, jak se cvičí na TRX nebo jak se stravovat či užívat doplňky stravy, takže sledujte i nadále náš web.
Přejeme vám, ať se vám u nás dobře cvičí a nebojte se zeptat! Jsme tu pro vás!